Déjà vu

24. února 2014 v 17:49 | najda |  Úvahy, věda a tak
24. 2. 2014


Téma týdne 39:

Pokaždé když slyším toto spojení, tak se mi kromě písničky Martina Maxy vybaví i fonetická úprava - Dežo ví, na což vždy odpovídám, že Dežo ví prd. Kdyby věděl, tak by dokončil. Minimálně větu. Ani já nezůstanu pozadu ve fonetických přepisech a pro další text použiju jednodušší variantu dežaví, která se mnohem líp píše, než francouzský originál. Word má neustále tendenci mě opravovat, protože fonetický přepis nezná, a tak mi nabídl državy či dóžovy, což se mi tedy vůbec nehodilo, takže jsem mu přikázal, aby si tohle slovo pro příště dobře zapamatoval, protože ho budu ještě potřebovat.
Volně přeloženo to znamená, že něco již bylo viděno. Či spíše to značí situaci, kdy máte pocit, že jste již stejnou situaci zažili, nebo právě prožité již jednou prožili, či právě viděné již někde viděli. Krásné dežaví popisovala kdysi Helena Růžičková, která při jedné cestě do zahraničí, kde ještě nikdy nebyla, poslala svoji kolegyni na konkrétní místo, přičemž jí přesně popsala cestu. Když kolegyně odešla, uvědomila si, že by to neměla vědět, když tady ještě nikdy nebyla. Kolegyně trefila a našla, což svědčí o tom, že jsou věci mezi nebem a zemí, které nám zůstanou navždy skryty.
Mě osobně se to taky párkrát stalo, že jsem měl neodbytný pocit, že na tomto konkrétním místě už jsem byl, že se tato situace již stala, a teď se jenom opakuje. Je to vskutku zajímavý pocit. Člověk najednou začne pochybovat o spoustě faktů a pravd, které jsou mu vštěpovány do hlavy. Může to být projev časového paradoxu, že tato situace již skutečně nastala, ať už v jiném, paralelním světě, nebo v jiném čase. Teoreticky by se existence paralelního světa dala připustit. Dokud situace v obou světech probíhají e shodě, nic se neděje. V momentě kdy dojde k časovému posunu, můžeme v jednom světě být v čase napřed a pak se nám v tom našem může zdát, že jsme již danou situaci zažili. Přitom to bude jenom přenesený vjem z našeho paralelního bytí.
Jiná varianta je, že by se nám v mozku vybavily střípky vzpomínek. Na daném místě jsme sice podle aktivních vzpomínek nebyli, ale mohli jsme tudy někdy v minulosti jenom projíždět, aniž bychom si to nějak zvlášť zanesli do paměti. Ta začne pracovat, až dostane nějaký podnět. Třeba jenom nějaká budova, nebo strom v okolí, který si mozek zafixoval, a sám nahodí konkrétní vzpomínku, o jejíž existenci nemáme ani ponětí.
Další možností je kolektivní vědomí. Každé místo již někdo někdy viděl. Alespoň pokud jde o běžně dostupné lokality. Pokud se náhodně ocitneme s některým z těch lidí na stejné vlně, můžou se nám vybavit jejich vzpomínky, takže uvidíme to, co viděli oni, třeba jenom před pár minutami, nebo i před několika lety.
Podobným vysvětlením je i genius loci, neboli duch místa. Ten docela jistě funguje, i když si to nehodláme připustit, a ten v nás může vyvolat vzpomínky, které nemají nic společného s námi, jako spíš s těmi, kdo na tomto místě byli před námi, nebo zde bydlí a žijí. Každopádně je pocit známosti místa věc, jež byla popisována i v dobách, kdy neexistovaly dnešní sdělovací prostředky. Dnes už to můžeme omluvit tím, že jsme to mohli vidět někde ve filmu, nebo na internetu. Vůbec netušíme, které informace si náš mozek ukládá, a které ne. Dokonce to ani nedokážeme dostatečně ovlivnit. Někteří si zapamatují téměř cokoliv, a jiní mají velký problém, aby si zapamatovali to, co považují za nutné a potřebné. A teď nám do toho vstoupí naše paměť, která si prostě sama od sebe zapamatuje věci, o jejichž existenci nemáme mnohdy ani tušení.
Vysvětlit dežaví v dnešní době pokročilých technologií je zdánlivě snadné, protože skeptici všechno shrnou pod pojem komunikačních technologií. Pro ně žádné dežaví neplatí. Jenom dost dobře nevím, jak by to vysvětlovali ještě před padesáti, či sto lety, kdy tyto technologie neexistovaly, zatímco dežaví zjevně ano. Možná, že všechna vysvětlení jsou vlastně jedno, a že těch dežaví je víc druhů. Vypadá to jak nepovedené testy, kde jsou správně všechny odpovědi. Ale proč ne? Mě se to vcelku zamlouvá, když na něco není jednoznačná odpověď. Neznáme-li jednoznačné odpovědi, nutí to naši fantazii pracovat a odpovědi hledat, i když jsou mnohé varianty zdánlivě nesmyslné, či nepřijatelné. Co když nám ale nějaký jiný svět, třeba i ten náš paralelní chce něco sdělit? Varovat nás, nebo naopak popostrčit. Co když na nás tímto způsobem mluví jiná civilizace, nebo naši potomci, kteří přišli na způsob, jak se spojit s vlastní minulostí, jenom narážejí na problém nepochopení této technologie svými předky.
Co když všechna autorská díla jsou vlastně jenom popisem různých dežaví, byť to může mnohdy působit poněkud fantaskně. Co když technologické objevy a vize jsou jenom dežaví, které nám posílají naši potomci, nebo obyvatelé jiných planet, aby nám napověděli, a pomohli nám se posunout dopředu? Jak jinak si vysvětlit některé opravdu historické a převratné objevy, které přišli jako blesk z čistého nebe v době, kdy by je nikdo neočekával? Nebo dokonce v době, kdy je kromě jejich autora vůbec nikdo nechápal?
Pokaždé, když jsem šel na nějaké výběrové řízení, zažíval jsem dežaví. Stále to vypadalo stejně. Měl jsem znalosti, předpoklady, a spoustu dalších kladů, jenom jsem neměl štěstí. Oznámení neúspěchu bylo nepříjemným dežaví mích pokusů o získání zaměstnání. Stejné to bylo v případě, kdy jsem se nakonec do nějakého zaměstnání prosadil. Jeho konec byl rovněž takovým dežaví, neboť jsem byl odcházen ze stále stejných důvodů - nadbytečnost, či rušení funkce, kterou jsem vykonával. Některá dežaví bych si klidně odpustil a to jednou provždy. Jiná bych si rád občas zopakoval. Je logické, že to jsou ta pozitivní a příjemná dežaví. Kdo by si taky chtěl opakovat nějaká hnusná a nepříjemná, že? Dežaví nás překvapují v nepravidelných intervalech a vždy nám přinesou nakonec něco nového. Na tu část již jednou viděnou totiž zpravidla navazuje další, která je nová. Tak doufejme, že to bude vždy příjemné dežaví a následné novinky budou vždy jen pozitivní.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama