Leden 2013

Fenomén Messi

2. ledna 2013 v 17:55 | najda |  Problémy současnosti

2. 1. 2013 17:20
Fotbalista Lionel Messi zakončil rok 2012 s 91 zásahem do černého. Kritikové samozřejmě tento výsledek napadají. Jsou mezi nimi zneuznaní fotbalisté, i fotbaloví teoretici, kteří by netrefili ani ragbyovou branku. Podíval jsem se na internetu na sestřih všech branek a musím říct, že Messi je fotbalový fenomén.
Věřím tomu, že v nižších soutěžích, nebo i v ligách méně fotbalově vyspělých států mohou existovat i lepší střelci a vyšší výsledky, ale srovnávejme srovnatelné. V těchto soutěžích by Messi končil sezónu s trojciferným výsledkem také, a dost možná by ten výsledek začínal minimálně dvojkou.
Problém těchto soutěží je zpravidla v jejich nižší kvalitě, ale mnohdy i v problematičnosti s regulérností. Nejsem přesvědčen, že všechna hřiště v Africe splňují běžné standardy. Totéž platí i o hřištích nižších soutěží. I u nás jsou hřiště, která jsou užší, nebo kratší, než je běžný standard, o jejich náklonu na tu či onu stranu nemluvě. A co dokážou krtci, nemusím taky říkat.
Otázka uznatelnosti toho či onoho rekordu je tedy vždy i otázkou kvality soutěže a podmínek, za kterých byl dosažen. Tady je vcelku bez debat, že Messi dosáhl všech zásahů v nejvyšších a uznávaných soutěžích, na stadionech splňujících nejpřísnější kriteria.
Napadáno je rovněž 25 gólů z penalt. Ať si ale kritici sáhnou do svědomí. Ne vždy se jednalo o fauly na samotného Messiho. Napadnout věrohodnost jednotlivých penalt by možná přineslo nějaké výsledky, ale obecně platí pravidlo, že o penaltě rozhoduje rozhodčí, a nemá opravné prostředky. Množství penalt pískaných pro mužstvo Lionela Messiho, ať už je to jeho klub, nebo reprezentace svědčí o tom, že mužstvo hraje velmi útočně. Pro bránící se mužstvo se penalta píská málo kdy. Navíc Messiho nelze ani nařknout z toho, že padá záměrně, třeba jako náš Baroš. Viděl jsem jej mnohokrát v akci a musím říct, že to, že dává góly, nebo má alespoň šance je z velké části dáno tím, že jde za šancí a zbytečně nepadá. V devíti z deseti případů bych řekl, že kterýkoliv jiný hráč by se už poroučel k zemi a snažil se vymodlit si penaltu. Messi tohle většinou nedělá, a proto má šance a dává góly.
Další problém penalt je v tom, že Messi je proměňuje. Znám spoustu fotbalistů, a nejen našich, kteří mají s proměňováním penalt velký problém. A jsou to mnohdy i hráči světového kalibru. Nechci tvrdit, že je to vždy otázka jejich neschopnosti, často hrají svou roli nervy, ale Messi kope penalty ve svém klubu i v reprezentaci prostě proto, že se z nich zpravidla nemýlí, a to je taky umění.
Kromě toho umí dávat góly oběma nohama, ze všech možných pozic, a dokonce i hlavou. Má na ně čich, protože mnohdy promění v gól šanci, kterou dva jeho spoluhráči těsně před ním spálili. Umí se objevit ve správný čas na správném místě, má výbornou kopací techniku a především přemýšlí.
Poborskému se kdysi podařilo přelobovat soupeřova brankáře a stal se ikonou našeho fotbalu. V podání Messiho jsem v sestřihu viděl stejně chytrých gólů hned několik během jedné sezóny. To svědčí i o jeho fotbalové inteligenci, protože nenakopne balon jenom tak do gólmana, nebo nazdařbůh někam směr branka, ale zpravidla míč umisťuje, přestože to na první pohled musí být prakticky nemožné.
Ať už tedy uznáme, že vstřelit během sezony v 69 zápasech 91 gólů je rekord, nebo budeme tvrdit, že není, je to vcelku jedno. Každopádně nám z toho musí vyplynout, že Messi je fenomenální fotbalista, který se o třídu vymyká z běžného průměru, a o několik tříd z průměru českého fotbalu. A na tom v nejbližších letech jen těžko někdo něco změní.
17:50