Září 2011

Všichni, kdo něco vymysleli byli považováni za blázny a snílky

1. září 2011 v 18:40 | najda |  Bůh a jiné záhady

Tak nevím, jestli to, co teď napíšu je jen dlouhý citát, nebo třeba úvaha. Když jsem tento týden v celkem nepříjemném dusnu dokončoval okapový chodník před domem, a prováděl další manuální práce, to abych se nenudil, přemýšlel jsem. Já už to tak někdy při práci dělám. Nerad se nudím, neboť nuda je stav duše, nikoli fyzická záležitost. Kdo se nudí, ten si jenom neumí najít činnost, která by jej zaměstnala, nebo spíše nechce.

Denně bojuji se svojí vrozenou leností. Bojuji s ní tak že si hledám nějakou práci, nebo činnost. Někdy stačí sednout k notebooku, zahrát si pasiáns, nebo mahjong. Jindy, když nepřeje počasí, vezmu do ruky kytaru a přehrávám si Kryla. Nebo se dívám na televizi, pokud tam ovšem vysílají nějaký zajímavý dokument, nebo třeba snooker, či jiný zajímavý sport. Tady přiznávám, že každému připadá zajímavé něco jiného. Já osobně neshledávám nic zajímavého na nekonečných seriálech a telenovelách. Film jsem popravdě v televizi neviděl už řadu týdnů. Dokonce i televizní noviny, v zájmu zachování duševního zdraví, raději nesleduji. Ale nic z toho jsem vlastně ani psát nechtěl. Popravdě jsem se při práci zamýšlel nad postojem některých vědeckých odvětví, například archeologie, k novým hypotézám, a odlišným názorům a výkladům. Kdybychom ve všech oborech postupovali tak, jako archeologové, byli bychom pravděpodobně stále ještě v době kamenné. Pokrok ve vědě způsobují snílci a experimentátoři, namnoze amatérští, kteří se vlastně snaží jenom na věci dívat trochu jinak.

Zkuste se podívat jinak na archeologické nálezy, nebo na Bibli, či Drážďanský kodex, nebo na jiné artefakty. Historici je zpravidla zahrnou do kolonky podvrhů, nebo neznámých božstev, aniž by se pokusili na tyto věci podívat jinak. Připomíná vám to, co píšu Ericha von Dänikena? Pokud ano, tak je to dobře. Jenom trochu dál rozvíjím některé teorie.

V zásadě paltí pro některé obory, že existují určitá dogmata, která se slepě dodržují, bez ohledu na objektivní nálezy. Co se do dogmat a schémat nehodí, se označí za podvrh, nebo božstvo, nebo za výplod umělecké fantazie. Ale popravdě řečeno, je i to dogma prapůvodně výplodem fantazie. Archeologie je věda poměrně mladá. Kdysi se jí zabývali podivíni a dobrodruzi, podporovaní neméně podivínskými sběrateli a zbohatlíky. Tito lidé pak na základě svých zpravidla bídných znalostí vyřkli hypotézu. Tato byla odmítána tak dlouho, až se přišlo na to, že jiná zatím neexistuje, a než by se někdo pokusil jinou vymyslet, byla ta původní vzata jako dogma.

Z tohoto úhlu pohledu mám pro Ericha dobrou zprávu, za pár let, nebo desítek let, se jeho teorie, pod tíhou nových znalostí stanou jakožto nejpravděpodobnější, součástí oficiální vědy. Nicméně zde však hrozí riziko, které mu ovšem nepřeji, že se jeho myšlenky stanou dogmatem, což by si jistě nepřál.

Krásným příkladem podobného posunu je Homér. Existovalo dogma, že Ilias a Odysea jsou jen báchorky pro pobavení čtenářů. Než se objevil nějaký dobrodruh Schliemann, který hledal tak dlouho, až našel Tróju, čímž dokázal, že i tato forma umění měla pravdivé základy. Učenci se chvíli drbali za ušima, aby nakonec přece jenom uznali, že na každém šprochu pravdy trochu, a zahrnuli Tróju do dějin jako fakt. Nicméně se z toho časem stalo dogma, neboť dnešní badatelé opět tvrdí, že to co našel, nemusí být nutně Trója, neboť zde nesouhlasí některé údaje, především velikost města. Ale což, dogma je dogma.

Hlavní věc, kterou jsem chtěl zmínit je ta, že vědu posouvají kupředu právě snílci a fantastové, kteří se nebojí, dívat se na věci jinak a sestavovat nové hypotézy, byť vypadají mnohdy poněkud divoce. Ale považte, i známý umělec Leonardo da Vinci kdysi kreslil roztodivné stroje, přístroje a nástroje. Určitě ho tehdy považovali za blázna. A dnes? Většina z toho co nakreslil, skutečně existuje a funguje. Proč by to takhle nemohlo fungovat i v historii a především v té hodně vzdálené, již studuje archeologie, egyptologie a další vědy? Proč se zavírat před novými názory a myšlenkami uvážíme li, že jejich autory byli namnoze stejní blázni a snílci, a že prostě v dané době nevznikla teorie jiná.

Inu, stále je o čem bádat a přemýšlet. Přeji všem historikům, archeologům, egytologům, astrologům a dalším, hodně odvážných myšlenek a ještě odvážnějších hypotéz.


16:10