Dveře

30. června 2010 v 20:37 | najda |  Autorská próza
Máme různé druhy dveří. Pro moderního člověka jsou ideální dveře z korálků nebo céček, kterými jen projde a ony se sami zavřou. Mají však jednu vadu, táhne přes ně. Takže vědci vymysleli dveře, které se při našem příchodu automaticky otevřou a při odchodu automaticky zavřou. Horší je, když dveře zaskočí a nejdou tam ani zpátky, nebo když vypne proud. To pak ani my nemůžeme tam ani zpátky. Mnozí to řeší použitím těžkých břemen o malém objemu, který se říká lidově šutr, a tyto předměty vysílají do těch částí dveří, kde jsou dveře průhledné a snaží se je udělat i prostupnými. Dalším z možných způsobů je zavolat opraváře, to je však zdlouhavé.
Jedny z nejznámějších dveří, díky komikům stříbrného plátna, jsou dveře otáčecí. Do těch se ovšem musí umět vejít a taky z nich vyjít. Což bývá někdy složitější. Výhodnější, ale zato nebezpečnější jsou dveře lítací. Ty sice prvního procházejícího propustí celkem snadno, ale když je ten za ním nepozorný, tak ho velice rázně zastaví. Dále máme různé dveře zasouvací, jak klecové, tak plátěné, kožené či jiné, pohybující se většinou po kolejnici. Dveře se buď skládají, nebo zajíždějí do stěny. Zde ovšem není práh, ale kolejnice, která bývá podceňována, a stává se tak zdrojem, který uživatele připravuje o podrážky v tom lepším případě, a o palce v tom horším.
Přejděme dále do minulosti. Lovci mamutů zadělávali vchod do jeskyně roštím, načež jej příroda zatarasila šutrem. Poté, co byly postaveny první chýše, začaly se přes vchod spouštět kůže, později byly zhotoveny první dveře, které se nadále začaly k svému nemilému překvapení vyvíjet. Ze dveří původně přivázaných se staly dveře vybavené panty a futrem. Uzavřené různými západkami a závorami. Uchopit se daly za různá madla. Pak někdo přišel s klikou, která posouvá západku z futer a do futer. To co bylo kdysi na dveřích jako závora se nyní přesunulo dovnitř dveří. Klika pomocí pák a per pak těžké závory zcela nahradila. Jenže takovéto dveře otevře každý a tak začaly vznikat různé zámky a západky, které daly tu a tam zabrat víc majiteli, než zlodějům. Lze říci, že zloděj dodnes dokáže mnohdy dveře otevřít dříve svým náčiním, než majitel klíčem.
Takže už máme futra, panty, dveře, kliku se západkou i zámek. To jsou dnešní dveře. Ale jak dovnitř?
1987
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama